Amandavinnerne 2016

27. august 2016

Kategori: Nyheter

Se flere artikler

Amandaprisen ble utdelt for 32. gang i kveld. Det ble gitt ut priser i 20 kategorier, der 26 langfilmer var med å konkurrere om den gjeve statuetten. Prisutdelingen ble ledet av Jakob Oftebro for første gang, og det ble også overraskelsesbesøk av Michael Fassbender som kom til Haugesund for å dele ut prisen for beste film. Louder Than Bombs ble kveldens største vinner med fire priser.

Nedenfor følger listen over alle de nominerte, med vinnerne uthevet.

Årets nominasjoner:

Beste norske kinofilm

Bølgen – produsenter Martin Sundland og Are Heidenstrøm for Fantefilm Fiksjon, regi Roar Uthaug

Louder Than Bombs – produsent Thomas Robsahm for Motlys, Alexandre Mallet-Guy for Memento Films, Joshua Astrachan for Animal Kingdom, Marc Turtletaub for Big Beach og Albert Berger og Ron Yerxa for Bona Fide, regi Joachim Trier

Mannen fra Snåsa – produsent Margreth Olin for Speranza Film, regi Margreth Olin

Gjengen fra Bølgen feirer at de har vunnet årets Amanda for beste film!

Beste barnefilm

Doktor Proktors tidsbadekar – produsenter Cornelia Boysen og Synnøve Hørsdal for Maipo Film, regi Arild Fröhlich

Knutsen og Ludvigsen og den fæle Rasputin – produsent Eric Vogel for Tordenfilm, regi Rasmus A. Sivertsen og Rune Spaans

Solan og Ludvig – Herfra til Flåklypa – produsenter Cornelia Boysen og Synnøve Hørsdal for Maipo Film, regi Rasmus A. Sivertsen

Knutsen & Ludvigsen og den fæle Rasputin vant pris for beste barnefilm. Prisen ble tatt imot av Øystein Dolmen, Rune Spaans, Rasmus Sivertsen og Eric Vogel.

Knutsen & Ludvigsen og den fæle Rasputin vant pris for beste barnefilm. Prisen ble tatt imot av Øystein Dolmen, Rune Spaans, Rasmus Sivertsen og Eric Vogel.

Beste regi

Halkawt Mustafa – El Clásico
Joachim Trier – Louder Than Bombs
Roar Uthaug – Bølgen

Beste kvinnelige skuespiller

Bente Børsum – Sensommer
Liv Bernhoft Osa – Pyromanen
Vera Vitali – Grand Hotel

Beste mannlige skuespiller

Atle Antonsen – Grand Hotel
Anders Baasmo Christiansen – Welcome to Norway
Devin Druid – Louder Than Bombs

Anders Baasmo Christiansen tok hjem sin andre Amanda i kveld.

Anders Baasmo Christiansen tok hjem sin andre Amanda i kveld.

Beste kvinnelige birolle

Maria Bock – Hevn
Andrea Bræin Hovig – Alt det vakre
Renate Reinsve – Welcome to Norway

Maria Bock med sin statuett for beste kvinnelige birolle.

Maria Bock med sin statuett for beste kvinnelige birolle.

Beste mannlige birolle

Gabriel Byrne – Louder Than Bombs
Per Frisch – Pyromanen
Olivier Mukata – Welcome to Norway

Olivier Mukata vant prisen for beste mannlige birolle.

Olivier Mukata vant prisen for beste mannlige birolle.

Beste filmmanus

Megan Gallagher – Grand Hotel
Rune Denstad Langlo – Welcome to Norway
Eskil Vogt og Joachim Trier – Louder Than Bombs

Eskil Vogt var på plass for å ta imot prisen for beste manus som han vant sammen med Joachim Trier.

Eskil Vogt var på plass for å ta imot prisen for beste manus som han vant sammen med Joachim Trier.

Beste foto

Sjur Aarthun – Villmark 2
Jakob Ihre – Louder Than Bombs
John Christian Rosenlund – Bølgen

Jakob Ihre vant prisen for beste foto.

Jakob Ihre vant prisen for beste foto.

Beste produksjonsdesign/scenografi

Are Austnes – Solan & Ludvig – Herfra til Flåklypa
Martin Gant – Villmark 2
Karl Júlíusson – Doktor Proktors tidsbadekar

Beste visuelle effekter

Lars Erik Hansen – Bølgen
Thilo Ewers – Doktor Proktors tidsbadekar
Mats Andersen – Pyromanen

Beste musikk

Magnus Beite – Bølgen
Trond Bjerknes – El Clásico
Kåre Vestrheim, Øystein Dolmen og Gustav Lorentzen – Knutsen & Ludvigsen og den fæle Rasputin

Beste klipp

Olivier Bugge Coutté – Louder Than Bombs
Vidar Flataukan – Wendyeffekten
Helle le Fevre – Alt det vakre

Beste lyddesign

Hugo Ekornes – Villmark 2
Christian Schaanning – Bølgen
Gisle Tveito – Louder Than Bombs

Beste kortfilm

Frysninger, regi Marius Myrmel, produsent Marius Myrmel
Fuglehjerter, regi Halfdan Ullmann Tøndel, produsent Frederik Hestvold
Retrett, regi Itonje Søimer Guttormsen, produsent Itonje Søimer Guttormsen

Beste dokumentarfilm

Dugma – The Button – regi Paul Refsdal, produsent Ingvil Giske for Medieoperatørene
Kvar song ei soge – regi Aaslaug Vaa, produsenter Knut Skoglund og Aaslaug Vaa for Villa Lofoten
Mannen fra Snåsa – regi Margreth Olin, produsent Margreth Olin for Speranza Film

Beste utenlandske kinofilm

Det helt nye testamentet (Belgia/Frankrike/Luxembourg), regi Jaco Van Dormael, distributør Another World Entertainment
Dheepan (Frankrike), regi Jacques Audiard, distributør Tour De Force
Historien om den sjenerte giganten (Island), regi Dagur Kári, distributør Europafilm
Room (USA), regi Lenny Abrahamson, distributør United International Pictures
Sauls sønn (Ungarn), regi Laszlo Nemes, distributør Arthaus

I tillegg deles Amandakomiteens Gullklapper og Amandakomiteens Ærespris ut, samt Folkets Amanda (publikumsavstemning i samarbeid med Dagbladet). Til sammen skal det deles ut 20 priser.

Æresprisen gikk til Anne Marit Jacobsen.

Folkets Amanda gikk til El Clásico regissert av Halkawt Mustafa.

Folkets Amanda gikk til El Clásico regissert av Halkawt Mustafa.


Kommentarer


Abonner

Vær med blant våre 5000+ påmeldere og få det ferskeste rett på epost